Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva lantbruksrörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 7 745 | 5 633 | 5 886 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 958 | 492 | 1 775 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 003 | 436 | 1 711 |
| Årets resultat (tkr) | 1 136 | 389 | 1 053 |
| Summa tillgångar (tkr) | 11 085 | 7 000 | 6 969 |
| Antal anställda | 1 | 3 | 3 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 7 745 | 5 633 | 5 886 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 958 | 492 | 1 775 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 003 | 436 | 1 711 |
| Årets resultat (tkr) | 1 136 | 389 | 1 053 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 7 204 | 3 906 | 2 786 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 881 | 3 095 | 4 182 |
| Tillgångar (tkr) | 11 085 | 7 000 | 6 969 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 333 | 3 197 | 3 008 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 135 | 1 571 | 1 632 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 543 | 1 169 | 1 280 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 073 | 1 063 | 1 049 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 11 085 | 7 000 | 6 969 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 200 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 3 | 3 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 745 | 1 878 | 1 962 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 25.3% | 8.7% | 30.2% |
| Soliditet | 53.0% | 61.8% | 60.0% |
| Kassalikviditet | 183.4% | 125.1% | 228.9% |
Stavtorps Lantbruk AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva lantbruksrörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.